Proučite i primenite čišćenje organizama u letnjem periodu, saznajte kako hrana utiče na fizičko zdravlje, radite vežbe za formiranje tela u kućnim uslovima, kakav je odnos pravilne ishrane i sexa, zašto je važno druženje sa suncem i da li ga uvek treba izbegavati, …
Letnja čišćenja organizma
Ako slušamo prirodu svog organizma i poštujemo njegove potrebe, videćemo da letnji period već sam po sebi znatno utiče na njegovo čišćenje i kvalitetnije funkcionisanje. Obilje svežeg voća, povrća, bogatstvo vitamina, minerala, enzima i sl. u ishrani, mnogo zeleniša uz mnogo čistiji vazduh, mnogo više vremena koje provodimo na otvorenom prostoru, više kontakta sa suncem, već znatno potpomažu uspostavljanje ravnoteže organizma. Ako to dopunimo određenim umerenim čišćenjima, naročito pogodnim za ovaj period godine, možemo još značajnije uticati da organizam kvalitetnije funkcioniše.
Čišćenje lubenicama
Jedno vrlo efikasno višestrano čišćenje organizma,u čijoj primeni možemo i uživati, jeste čišćenje pomoću lubenica. Na taj način možemo da dobro očistimo bubrege od višegodišnjih naslaga prljavštine.Takođe, poboljšavajući funkciju bubrega, uticaćemo direktno i indirektno i na čišćenje i bolje funkcionisanje zglobova, a i kičme, koja se takođe sastoji od mnoštva zglobova. Čišćenje pomoću lubenica takođe će omogućiti oslobađanje viškova soli iz svih delova u organizmu gde su se oni sakupljali usled prekomerne svakodnevne upotrebe, ili iz nekih drugih razloga. Ovo će očistiti i krvne sudove i prekomerne naslage masnog tkiva i celulita.
Ovaj metod će takođe znatno uticati i na čišćenje creva od naslaga stare stolice kao i na normalizaciju crevne mikroflore. Ono će znatno doprineti uspostavljanje pH ravnoteže krvi. To čišćenje možemo sprovoditi na više načina. Oni koji već imaju iskustva u sprovođenju nekoliko uzastopnih dana samo na voću, ili u gladovanju, mogu da provedu 5-10 dana uzastopno samo na lubenicama ili eventualno, po želji, da dodaju i zrele, slatke dinje. Dakle, tokom dana uzimaće nekoliko obroka koji se sastoje samo od lubenica (dinja). Takođe, poželjno je jedan sat tokom svakog dana čišćenja provesti u kadi sa toplom vodom (poželjno, sa dodatkom 1/2 kilograma morske soli na kadu), da se predeo bubrega nalazi pod vodom. Ako vam nije dostupna kada, možete da ležite u krevetu sa flašom sa toplom vodom na predelu bubrega ili na obali mora, reke, jezera, u toplom pesku, šljunku i sl. Poželjno je 2-3 sata pre ležanja u kadi pojesti obrok od lubenice, i to je zapravo vreme koje je potrebno da organizam počne intenzivno da izbacuje tečnost putem urina.
Možete da legnete u kadu, uzmete lubenicu i uživate dok je jedete ležeći u kadi. Ako se u toku ležanja javi želja za mokrenjem, predlažem da je realizujete ne izlazeći iz kade. Zahvaljujući delovanju tople vode i opuštanju kanala uz pojačanu aktivnost bubrega, organizam se mnogo lakše oslobađa od nakupljenih štetnih naslaga. Veoma je moguće da će se prilikom ovog čišćenja organizma osloboditi i pesak i sitni kamenčići, kao i ostala prljavština koja se nakupila u bubrezima i drugim kanalima. Ako imate veći kamen u bubregu, vredi razmisliti o tome da 2-3 meseca pre ovog čišćenja počnete da uzimate 2 čajne kašike soka od limuna i 2 čajne kašike maslinovog ulja tri puta dnevno na prazan stomak. U mnogim slučajevima ovaj preparat omogućuje da se kamen rastvori ili usitni, pa kasnije lako može da izađe iz organizma u obliku peska ili sitnih kamenčića.
Ako nekome ovaj način čišćenja trenutno nije prihvatljiv, a tu mislim na 5-10 dana na lubenicama (ukoliko, na primer, nemate iskustva sa provođenjem dana na voću, plašite se smanjenja telesne težine i sl.) može se primeniti metod koji takođe daje dobre rezultate – samo na nešto sporiji način. Lubenice (dinje) koriste se u toku dana na sličan način kao i u prvom čišćenju, samo što se konzumira i jedan osnovni obrok (vegetarijanski) koji se sastoji od salate sa dodatkom maslinovog ulja, (1 supena kašika), lanenog ulja (2 kafene kašike) i po mogućnosti što više belog luka. Uz salatu se koriste i integralne žitarice (ili proizvodi od njih bez kvasca, uz namaz od semenki lana, bundeve, susama) – na primer kačamak, proja, integralni pirinač, hleb…
Takođe, kao osnovni obrok mogu poslužiti i mahunarke (naravno uz navedenu salatu) – kao na primer pasulj, azuki, mungo pasulj, sočivo, bob, naut, grašak, zdravi proizvodi od soje, ili termički pripremljeno povrće – na primer krompir pečen u rerni, kuvana boranija, tikvice, a kao osnovni obrok uz salatu može poslužiti i biljni jogurt ili biljno mleko.Takođe, jedanput dnevno treba sprovesti navedeno čišćenje u kadi. Takvo čišćenje se sprovodi 3-7 dana. Takvu vrstu čišćenja (tip 1 ili 2) poželjno je sprovoditi 2-3 puta u toku leta prve 2-3 godine, a nakon toga preventivno 1-2 puta u toku sezone lubenica. Svakako, pre primene bilo kojeg od navedenih čišćenja, treba se posavetovati sa stručnjakom koji dobro poznaje datu oblast.